Koniec čierno-bielemu učeniu

Či ste žiakom základnej, strednej alebo vysokej školy, je dôležité vedieť, ako si proces učenia čo najviac zjednodušiť a spríjemniť. Nemusí platiť heslo učenie = mučenie.

Študent si robí lineárne poznámky bez akejkoľvek kreativity a učí sa látku naspamäť bez pochopenia súvislostí. Napíše sa test a všetky vedomosti sa stratia niekde v časopriestore…
malování pastelkami
Samozrejme, veľký vplyv má na poznámky študentov aj učiteľ. Na základnej škole sú zakazované fixky, aby sa nepretlačili na ďalšie strany. Čo by sa ešte dalo pochopiť, ale chyba je v tom, že sa žiakom povie nasledovné: „Nepíšte fixkami, aby vaše zošity vyzerali úhľadne!“ Ale už sa nedodá, aby používali zvýrazňovače, farbičky, farebné štítky, kartičky alebo pojmové mapy.

Skúste zapojiť tvorivého ducha a vyskúšajte nasledujúce pomôcky:

·         Pojmovémapy – skúste si toto heslo (v angl. mind map) zadať do internetového vyhľadávača a uvidíte, že fantázii sa ani v učení medze nekladú. Vezmite si výkres a do stredu napíšte kľúčové slovo alebo názov látky, potom ho zvýraznite. Následne kreslite jednotlivé „ramená“, ktoré budú zo stredu vybiehať. Ku každému píšte ďalšie pojmy, ktoré sa týkajú látky.
učebna zeměpisu
Z ramien môžu vyrastať ďalšie a ďalšie, až vaša mapa bude vyzerať ako poprepájané mozgové bunky. Do mapy si môžete kresliť, robiť šípky, znázorňovať súvislosti medzi slovami. Následne sa ju  naučte, prezrite si jednotlivé vzťahy a zavrite oči. Postupne si v mysli prechádzajte všetky výbežky. Hotovo! Už viete, že Slovenské národné obrodenie bolo v troch etapách, viete jednotlivé roky aj všetkých predstaviteľov. Písomku z dejepisu máte vo vrecku!
 
·         Zvýrazňovače, farbičky– nie fixky, tie by mohli narobiť viac škody ako úžitku. Používajte zvýrazňovače, ktoré majú výhodu v tom, že nimi môžete písať natenko alebo zvýrazňovať celé slová, poprípade vety. Nestoja veľa a nájdete ich v každom papiernictve.

Najlepšie je, že majú naozaj výraznéreflexné farby, takže vám najdôležitejšie informácie v zošite padnú hneď do oka. Na písomke si potom predstavíte svoj zošit, akú farbu ste na danej strane použili a lepšie sa vám bude spomínať na potrebné údaje, ako z lineárneho textu bez štipky „života“.
 
·         Farebné štítky– už keď si pôjdete kúpiť výkresy na pojmové mapy a zvýrazňovače, kúpte si aj samolepiace farebné štítky. Ich výhodou je, že sa dajú nalepiť naozaj všade. Takže si tú chemickú reakciu výroby železa nalepíte na obklad v kúpeľni a vždy pri umývaní zubov si ju prečítate. Nasledujúci deň pri učení ju už budete podvedome vedieť.
 
·         Kartičky– mne osobne kartičky pomáhajú najviac. Robím si ich takmer na všetky predmety. Stačí si kúpiť „kocku“ farebných papierikov (vyzerajú ako samolepiace, ale nelepia), alebo si stačí nastrihať papieriky v tvare štvorcov z výkresu alebo kancelárskeho papiera. Na jednu stranu napíšte termín, kľúčové slovo alebo názov a z druhej napíšte význam alebo krátku charakteristiku.

Takto si kartičky prechádzajte dovtedy, kým nebudete vedieť vysvetliť všetky pojmy. Tento systém je vhodný napríklad na učenie nemeckých slovies. Z jednej strany si napíšete sloveso po slovensky a z druhej všetky 3 tvary v nemčine (prítomný, minulý v písanej aj hovorenej podobe) alebo názvy povinnej literatúry a ich autorov, atď.

Vyskúšajte všetky pomôcky, ktoré sme uviedli a vyberte si z nich tú alebo tie, ktoré vám sedia najviac. Niektorí študenti nemajú radi pojmové mapy, pretože si nevedia predstaviť, ako ich dať na papier do ucelenej podoby. Iní zas preferujú lineárne poznámky, v ktorých si dôležité informácie len podčiarknu. Je na vás, aký štýl učenia si zvolíte. Hlavné je to, aby vás vzdelávanie neodradzovalo, ale práve naopak. Aby vás naplnilo pocitom, že učiť sa niečo nové je skutočne zábava.

About the Author

You may also like these