Ako ochrániť svoj počítať

Ľuďom, ktorí sa nestarajú o bezpečnosť svojho počítača hrozí, že si z ich počítača pripojeného na internet môže hocikto bez ich vedomia  spraviť „sklad“ nelegálnych súborov. Najčastejšie sú to súbory kradnutého softvéru, alebo detskej pornografie.

V zahraničí je bežné, že sa niekto dostane pred súd za to, že si niekto iný na ich nezabezpečí počítač ukladal nevhodné súbory.
čas na blogování
Aby ste predišli niektorej z spomenutých zážitkov, ochráňte svoj počítač nasledovne:

1.Ak ste v práci, ale aj doma stále si počítač uzamknite!
Ak pracujete často na počítači a len sem tam od neho odbehnete, stlačte klávesu Ctrl-Alt-Delete a zamknite si ho. Ak odchádzate na dlhšie, odhláste sa. Dbajte na to aby ste pri každom prihlásení museli zadať heslo.

2. Heslo, ktoré si zvolíte na uzamknutie svojho počítača nikdy nikomu neprezraďte. Ak ho od vás niekto predsa len žiada (najmä ak je to cudzia osoba vydávajúca sa za technika), opýtajte sa na jeho meno, telefónne číslo. Ak sa preukáže za klamára, incident nahláste.

3. Nainštalujte si jeden program do počítača a nie milión.Môže sa stať, že s inštaláciou nového programu do počítača vpúšťate aj neželaného hosťa v podobe vírusu. Ak si naozaj chcete niečo stiahnuť, robte tak z dôveryhodných zdrojov a nie len tak z akéjkoľvek webovej stránky.

4. Nepoužívajte verejné počítače. Je to jedna z najjednoduchších ciest ako prísť o svoje osobné údaje.  Radšej sa vyhnite aj takémuto pripojeniu na internet. Veľkou hrozbou môžu byť pripojenia na vlakových staniciach alebo na námestiach.
bezpečnost zámek
5. Používajte kvalitný antivírus
Nikdy nenechajte bez ochrany svoj počítač v podobe dobrého antivírusu. Je dôležité ochrániť si svoje údaje aj takýmto spôsobom. Čím skôr si nejaký dobrý zabezpečíte, tým lepšie. Pokúste sa zainvestovať do kvalitných, aj keď možno drahších. Vaše bezpečie sa vám poďakuje.

About the Author

You may also like these