Zdravé mlieko pre všetkých

Po internete sa šíria množstvo fámou ako je nám mlieko zbytočné , alebo rovno škodlivé. Dnes ale budeme zisťovať čo je na tom pravdy. Stručne povedané že platí to čo ľudia vedeli už pred šesťdesiatimi rokmi. Mlieko je jedným z najvzácnejších potravín. Zvlášť v ranom detstve je podstatnou a nenahraditeľnou častou výživy. Mlieko totiž obsahuje v správnom pomere všetky látky ktoré ľudské telo potrebuje aby ste boli zdraví , mohli rásť , a aby sa vaše deti mohli riadne vyvíjať.

mléko

Aké mlieko máme piť ?

Prvý krok : Skúsme najprv zorientovať na osi. Pasterizované mlieko vs nepasterizované.
Pasterizácia je prvé základne ošetrenie mlieka v mliekarni . Je to fyzikálny proces ktorý pomocou tepla ošetrite surovinu . Zohrieva sa na špeciálnom zariadení na teplotu 72 stupňou a tento úkon nám zabezpečí zničenie všetkých nežiadúcich mikróbov v mlieku na 99,9 percenta. Poškodenie mlieka pasterizáciou je minimálne.
Nepasterizované mlieko obsahuje síce všetky živiny ale  viac baktérii ako si myslíte. Ide o  neupravené mlieko ktoré Vám môže ublížiť. Má totiž baktérie ktoré môžu nášmu organizmu ublížiť ale prevarením mlieka zničíte všetky baktérie a môžete ho kľudne piť.

kráva

Druhý krok – Tučnosť mlieka
Piť tie 3,5 percentné plnotučné alebo tie diétne odtučnené pol percentné ?
U deti rozhodne plnotučné , lebo dieťa potrebuje mliečny tuk a tam sa preferujú kyslo mliečne výrobky , plnotučné, tiež u ľudí ktorý majú problém s nadváhou mali by ste  preferovať nízkotučné a podobne aj ľudia ktorý majú problémy so srdcovo cievnymi ochoreniami . Normálni zdravý človek môže polotučné výrobky.

mlíčko

Tretí krok – Koľko máme vypiť mlieka ?
Rámci pestrosti sa hovorí aj o vyváženosti. Preto sa hovorí aj o oprávnenej porcii ale nehovorí sa koľko je jedna porcia , či pol litra alebo liter . Oprávnená porcia je 2 dcl litra mlieka čiže 200 mll mlieka. A za jeden deň teda môžete skonzumovať 2-3 porcie. 

About the Author

You may also like these

No Related Post