Sloboda či apatia?

Sloboda môže mať takisto dve strany mince. Záleží, z akého uhľa sa na ňu pozrieme. Možno sa to nezdá, no taká sloboda je komplikovaný pojem a môže priniesť takisto negatíva. Sloboda je podľa mňa pojem, v ktorom doteraz ako spoločnosť nemáme jasno a ešte ju dobre nechápeme. Totižto sme za slobodu, no nedokážememe zabrániť jej negatívam, ktorých je dosť a v podstate nás niekedy ničia. Každopádne strácame určitú povinnosť a zodpovednosť k druhým osobám.
• Nedávno som čítal zaujímavý článok, ktorý pojednáva o zákonoch a poskytnutí prvej pomoci:
Práve pri čítaní toho článku som sa opäť zamyslel nad tým, do akej miery sa ako spoločnosť rozhodneme byť slobodní. Potiahneme to do extrému, kedy nás zranený človek prosí o pomoc, no odmietneme ho ho s tvrdením, že obmedzuje našu slobodu?
Amerika sa snaží spoločnosť už roky presvedčiť o tom, že práve ona je symbolom demokracie a liberalizmu, teda slobodného sveta. Vidíme to aj na príklade, ktorý som sa dočítal formou vyššie spomenutého odkazu. Ten príklad pojednáva na tému, kedy len v desiatich štátoch USA sú ľudia povinní poskytnúť prvú pomoc. Nie, že by to v ostatných štátoch mali zakázané, no nie je to ani povinné. Môžete okolo zraneného človeka prejsť bez zájmu a zákon ste neporušili. Porušili ste len morálny zákon, no za ten Vám nič nehrozí.
auto ambulance
• Ako teda ľuďom doprajať čo najväčšiu slobodu, no pritom v nich vzbudiť povinnosť pomôcť druhej osobe?
Ja však stále verím, že v podobných situáciách mnoho ľudí takýto zákon nepotrebuje, pretože ešte verím v to, že minimálne 60 % ľudí cíti určitú morálnu povinnosť, kedy tomu dotyčnému zavolajú aspoň sanitku. Rovnako by som sa zachoval aj ja. Prvú pomoc by som asi nevedel schopne praktizovať, no určite by som zavolal radšej odborníkov na čísle 112. Nezostal by som úplne apatický, no zdravotnú pomoc by som nechal na profesionálov.

About the Author

You may also like these

No Related Post