Používanie platobných kariet

S peniazmi, ktoré nevidíme, sa míňa lepšie. Vďaka bezkontaktnej technológii dnes stačí platobnou kartou len, doslova mávnuť. Nákup je o to príjemnejší, že človek nevidí, ako mu odchádzajú bankovky z peňaženky a tá sa tenší a tenší. Platobná karta, obzvlášť potom tá kreditná, by nemala nikomu prerásť cez hlavu.
radost z podnikání
Bez ohľadu na to, či platíte debetnou alebo kreditnou kartou, je potrebné dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá. Ľahkosť, s akou dnes aj vďaka prelomovej bezkontaktnej technológií platíme v obchodoch či na internete, znižuje našu ostražitosť. A to býva veľká príležitosť pre podvodníkov.
 kreditky s bankovkou
1.      Začnite sa chrániť už v okamihu prevzatia karty a hneď si ju podpíšte.
2.      Kartu v žiadnom prípade nikomu nepožičiavajte. Držanie karty neoprávnenou osobou zakladá podstatu trestného činu.
3.      Kartu noste oddelene od ostatných dokladov a pravidelne si ju kontrolujte, či je na správnom mieste.
4.      Chráňte si tiež na karte magnetický prúžok alebo čip karty pred poškriabaním či zmagnetizovaním.
5.      Držte v tajnosti svoj PIN. Nikomu ho neprezrádzajte a v žiadnom prípade si ho neukladajte v blízkosti karty a už v žiadnom prípade si ho nepíšte na kartu.
6.      Zásadne nereagujte na e-mailové alebo telefonické požiadavky na oznámenie údajov o platobnej karte. Vaša banka, ktorá Vám kartu vydala, tieto informácie nikdy a po nikom nevyžaduje.
7.      Buďte veľmi opatrní pri výbere z bankomatov. Bankomat si starostlivo prezrite. Pri zadávaní PINu si klávesnicu zakryte rukou, aby Vám niekto vedľa stojaci nevidel na klávesnicu.
8.      Pri platení kartou v reštauráciách, nenechajte, aby Vám personál s kartou odišiel. Ak snáď už personál s kartou bude pred vami manipulovať, skontrolujte si ihneď, či Vám vrátil skutočne Vašu kartu.
9.      Nákupy po internete šetrí čas, ale zvyšuje riziko. Najbezpečnejšie sú tie internetové obchody, na ktorých stránkach nájdete logá platobných kariet, ktoré používame. Pravidelne kontrolujte výpisy z účtu a aktuálny stav Vášho účtu. Pri akejkoľvek nezrovnalosti kontaktujte svoju banku a kartu ihneď zablokujte. Blokáciu karty vykonajte aj v prípade straty platobnej karty.

About the Author

You may also like these

No Related Post