KREDITNÉ A DEBETNÉ KARTY

Aspoň jednu platobnú kartu má vo svojej peňaženke väčšina Slovákov. Osem z desiatich platobných kariet býva debetných a dve kreditné. Najčastejšie ľudia nakupujú platobnou kartou v obchodoch s potravinami a v supermarketoch, tieto platby tvoria vyše 60% z počtu transakcií. S veľkým odstupom potom nasledujú platby v auto servisoch a na benzínových staniciach.
karta Vista
Debetná karta:
·         Debetnú kartu si môžete zriadiť k Vášmu osobnému účtu vo Vašej banke. Ak máte na konte dostatok peňazí, môžete potom kartou ako vyberať hotovosť z bankomatov, tak platiť u obchodníkov a tiež v internetových obchodoch.
·         Dnes medzi ľuďmi prevažujú už medzinárodné platobné karty, s ktorými je možné platiť aj v zahraničí.
·         Akonáhle kartu použijete, Vašu útratu Vám banka ihneď strhne z Vášho účtu.
·         Každý, kto používa debetnú kartu, by sa mal dobre orientovať v sadzobníku svojej banky. Niektoré služby sú zadarmo, iné naopak za určitý poplatok. Správnym používaním karty možno ušetriť. Napríklad v tom, že banka Vám môže poskytnúť niekoľko výberov zo svojich bankomatov za mesiac zadarmo.
·         Určitý poplatok Vám však banka celkom iste naúčtuje pri výbere hotovosti z cudzieho bankomatu, alebo z bankomatu v zahraničí.
·         Hlavnou výhodou debetnej karty je, že máte rýchly prístup k Vašim peniazom, nemusíte tak nosiť po vreckách hotovosť. Súčasťou debetných kariet môžu byť aj ďalšie finančné produkty ako je cestovné poistenie alebo poistenie pre prípad zneužitia platobnej karty.
·         K bežnému účtu si možno dojednať kontokorent, ktorý Vám umožní čerpať peniaze do mínusu, ale v takom prípade nabiehajú úroky a do konca roka musíte všetko vyrovnať.
kreditky v peněžence
Kreditná karta:
·         Kreditná platobná karta slúži na úhradu bežných denných výdavkov aj na nakupovanie drahšieho tovaru alebo služieb na úver.
·         Ak využívate kreditnú kartu, požičiavate si peniaze od banky, ktorá kartu vydala. Nemusíte teda po určitú dobu čerpať peniaze z Vášho účtu.
·         Na začiatku Vám banka nastaví limit, čiže úverový rámec a tieto peniaze môžete opakovane čerpať a postupne splácať. Pokiaľ stihnete vyrovnať dlh spravidla do 55 dní, za vypožičané peniaze nič nezaplatíte. Po uplynutí bezúročného obdobia už počítajte s úročením požičanej sumy za celý čas, kedy ste peniaze dlhovali.
·         Kreditnú kartu je možné používať, ako debetné pri platbách v obchodoch aj na internete.
Okrem bezúročného obdobia sú ďalším lákadlom zľavy na nákupy u vybraných obchodníkov a tým, ak kartu používame často, môžeme dostať späť, nemalú čiastku

About the Author

You may also like these

No Related Post