Pomoc! Ako odstránime staré tapety?

V súčasnosti sa tapety nepoužívajú až tak často, ako v minulosti. Ak ste si zakúpili starší byt, či dom, môžete sa stretnúť s malým problémom. Odstrániť staré tapety zo stien, totižto nie je hračkou. S nasledujúcimi radami, vám to však pôjde omnoho jednoduchšie.

váleček
 
Fáza číslo jeden
Ak chcete na steny aplikovať nové tapety, alebo ich namaľovať, staré tapety musia ísť jednoducho preč. V minulosti boli lepidlá na ich inštaláciu naozaj kvalitné, takže sa pri tejto činnosti môžete poriadne zapotiť. Vždy začnite s manuálnym odstraňovaním. Pomôže vám klasická kovová špachtľa. V obchodoch nájdete aj plastové, tie sú však úplne nevhodné. Tapety nijakým spôsobom nenamáčajte. Úplne za sucha sa pokúste špachtľou, po prípade príborovým nožíkom, odstrániť všetky časti, ktoré povolia.
 
Fáza číslo dva
Ak máte túto fázu za sebou, prichádza na rad voda. Zmiešajte ju s čistiacim prostriedkom na riad, alebo šampónom. Na to, aby nám nános lepidla povolil, ho potrebujeme dostatočne navlhčiť, avšak na druhej strane nesmú steny ostať úplne mokré. Na tento účel preto použite hubku. Namočte ju do vody, poriadne vyžmýkajte a silou šúchajte miesta, ktoré sa vám nepodarilo vyčistiť so špachtľou. Dobrým riešením je i rozprašovač. Naplňte ho a vodu na steny striekajte. Následne použite hubku, ktorú však nezabúdajte poriadne tlačiť. Použiť môžete poprípade aj štetec.
Navlhčené tapety začnite odškrabovať špachtľou, alebo nožom podobne, ako v prvej, suchej fáze. Drobné kúsky, ktoré na stene ostanú, môžete vyšúchať drsnejšou stranou hubky.

abstrakt
 
Ochráňte zvyšok bytu
Pripravte sa na to, že pri odstraňovaní tapiet na vás čaká aj poriadny neporiadok. Ich navlhčené kúsky navyše poriadne lepia. Preto zakryte podlahy a nábytok. Inak by ste po vyčistení stien riešili ďalší problém, a to ako dostať tapety z ostatných častí bytu.
 
Ak to nezaberie
Môže sa vám stať, že predošlý postup nebude fungovať na sto percent. Je to bohužiaľ možné, pretože tapety, ktoré boli na stene nalepené roky, do nej dokážu doslova vrásť. V tomto prípade skúste siahnuť po špeciálnych prípravkoch, určených na tento účel .

About the Author

You may also like these

No Related Post