Kvetinový koberec v Bruseli lákajúci turistov

Atrakcia, v ktorej kvetinári pretvoria klenot gotickej architektúry Bruselu v podobe námestia Grand Place na čarovný koberec prebieha v každom párnom roku. Koberec je posiaty miliónom farebných begónií pokrývajúcej plochu približne 25×75 metrov. Na samotnej príprave sa každé dva roky v auguste zúčastní vyše 100 dobrovoľníkov.

brusel

Prvé známky rozprestretého koberca siahajú už od roku 1971. Ďalšie roky, kedy v centre Bruselu „rozkvitol“ kvetinový koberec boli v rokoch 1976, 1979 a v roku 1980. V tom čase nastala menšia odmlka, avšak vzhľadom na jeho popularitu medzi tunajšími obyvateľmi a turistami tradícia pokračuje bez prestávky od  roku 1986.

Na samotnom pláne sa pracuje rok dopredu, kedy sa rozhoduje o téme, ktorú bude koberec symbolizovať a stanoví sa požadovaný počet a farby kvetov. Budúci rok bude táto atrakcia oslavovať už svoj 21. ročník. Každé dva roky sa aranžéri inšpirujú inou tematikou v podobe historických belgických symbolov, farbami Afriky a jej typickými farebnými látkami a kultúrou, či príchodu imigrantov z Turecka do Belgicka zameraný na motívy a kultúru typickú pre Turecko. Jedinečný koberec, ktorý bol rozprestretý minulého roku medzi 11. až 15. augustom symbolizoval japonskú tematiku, ktorá preukázala poctu niekoľkoročnému priateľstvu medzi Belgickom a Japonskom.

náměstí

Atrakcia v podobe kvetinového koberca je sprevádzaná zvukovou a svetelnou prehliadkou, ktorá atmosféru ešte viac zintenzívňuje.
Okrem toho, že má Brusel čo ponúknuť svojim návštevníkom je jeho neoddeliteľnou súčasťou práve kvetinový koberec, ktorý je rozprestretý v srdci Bruselu na historickom námestí Grand Place. Historické námestie je od roku 2000 zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pokiaľ sa teda zamýšľate, čo nové a nezabudnuteľné by ste budúci rok chceli vidieť je dobrou voľbou práve táto čarovná výzdoba, ktorá sa už niekoľko rokov nesie ďaleko za hranice Belgicka.