Gullfoss, vodopád ako z rozprávky

Island je známy mnohými neopakovateľnými prírodnými krásami, ktoré vyzerajú ako z iného sveta. V kaňone rieky Hvítá (Biela rieka) na juhozápade Islandu sa nachádza majestátny vodopád Gullfoss. Je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v krajine. Názov Gullfoss v preklade znamená zlatý vodopád.
 Gullfosský vodopád
Široká Hvítá sa tečie na juh. Asi kilometer nad vodopádom je prudko stočená doľava a prúdi do širokého zakriveného trojstupňového „schodiska“ a potom sa rúti v dvoch stupňoch (11 m a 21 m) do pukliny hlbokej 32 m. Puklina, ktorá je asi 20 metrov široká a 2,5 kilometra dlhá, je v pravom uhle k toku rieky. Priemerné množstvo vody pretekajúcej cez tento vodopád je 140 m³ / s v lete a 80 m³ / s v zime. Najvyšší nameraný prietok bol 2000 m³ / s. Ľadovcová voda je jemne hnedastá, pretože nesie veľa sedimentov, ktoré ľad vyrezal zo zeme.
 
Keď sa prvýkrát priblížite k vodopádu, štrbina je z pohľadu zastretá, takže sa zdá, že mocná rieka jednoducho mizne niekam do útrob zeme. V prvej polovici 20. storočia a niekoľko rokov pred koncom 20. storočia sa veľa špekulovalo o tom, že by sa vodopád Gullfoss používal na výrobu elektriny. Počas tohto obdobia vodopád nepriamo prenajali jeho majitelia, Tómas Tómasson a Halldór Halldórsson, zahraničným investorom. Avšak pokusy investorov boli neúspešné, čiastočne kvôli nedostatku peňazí. Vodopád bol neskôr predaný štátu Islandu. Dokonca aj po predaji vznikli nejaké plány na využitie Hvíty, ktoré by navždy zmenili vodopád. To sa však našťastie nestalo a teraz je Gullfoss chránený vodopád.
 krása vodopádu
Gullfoss je súčasťou „Zlatého kruhu“, ktorý sa nachádza na juhu Islandu, spolu s národným parkom Þingvellira tryskajúcimprúdom Geysir.
 
Postaviť sa nad vodopád a dívať sa na jeho krásu je povznášajúci zážitok. Pri odchode z Gullfossu sa človek cíti viac energický ako pri príchode. Je to vplyv, ktorý majú tieto jedinečné prírodné lokality na človeka.

About the Author

You may also like these

No Related Post