Výlety na Záhorí

Záhorie je malý región, ktorý sa nachádza pri hranici s Českou republikou a Rakúskom. Názov Záhorie pravdepodobne vznikol preto, že sa nachádza za pohorím Malé Karpaty. Je tam však plno krás a zaujímavých miest, o ktorých ľudia ani len netušia

Prvým takým miestom je maličké mesto Skalica, ktoré sa nachádza približne 2 kilometre od českých hraníc. Nie je to síce veľké mesto, no za to sa pýši veľkým množstvom historických pamiatok. Hlavnou pamiatkou, a zároveň aj hlavnou ozdobou Skalice, je Rotunda svätého Juraja, ktorá je obkolesená z jednej strany aj mestskými hradbami. K hradbám sa viaže zaujímavá povesť. Medzi Skaličanmi sa hovorí, že mali Belo II. Slepý, ktorý ich dal postaviť, chcel, aby boli také hrubé, aby sa na nich dalo prejsť na koči. Robotníci ho však oklamali a mysleli si, že kvôli jeho slepote na to nepríde, tak hradby urobili užšie a previezli ho po zemi. Belo na to však prišiel a vraví sa, že ich dal do hradieb zamurovať. Menšie úseky hradieb môžete nájsť rôzne okolo mesta, no najdlhšia časť je práve tá pri Rotunde.

trdlo

Na hlavnom námestí sa nachádza Farský kostol, ktorý má aj počas leta sprístupnenú vežu, z ktorej môžete vidieť celé mesto a dokonca aj vedľajšiu dedinu za hranicami. Pri hlavnom námestí je aj Jezuitský kostol s kláštorom, kde môžete navštíviť krypty, ktoré sa pod kostolom skrývajú.

Navštíviť môžete aj predajňu tradičných vín a známeho skalického trdelníku, ktorá je vo Františkánskom kláštore.  

Ďalším mestom na Záhorí, ktoré stojí za zmienku, je Holíč. Najznámejšou pamiatkou je Holíčsky zámok, ktorý bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Dovnútra sa môžete ísť pozrieť počas letnej sezóny. Spomenúť musíme aj Chrám Matky Božej Počajevskej, ktorý patrí pravoslávnej cirkvi, avšak dovnútra sa dostanete len počas bohoslužieb.

chram

Na Záhorí je postavený aj najvyšší kríž na celom Slovensku. Nemusíte dlho hľadať, uvidíte ho už z diaľky s jeho výškou 27 metrov. Na mape ho nájdete pri obci Rybky. Bazilika Panny Márie v Šaštíne je v mnohých prípadoch cieľom turistov. V septembri tohto roku ju navštívil aj Pápež František, čiže má pre Slovákov ešte väčší význam ako predtým.

About the Author

You may also like these

No Related Post