Vyberáme ten najlepší matrac na spanie… Značka: výber správneho materiálu

Matrac do postele musí byť pohodlný, kvalitný, mať dlhú životnosť a v prvom rade poskytovať dokonalú oporu vášmu telu. Ako takýto matrac nájsť a vybrať? Na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch. Zameriame sa pritom na materiály a pevnosť matracov.
Dve ženy ležia spolu v posteli

Výber materiálu – ako na to

Z hľadiska materiálov je veľmi ťažké radiť, aký by ste si mali vybrať, a aký bude najlepší pre vás. Každému vyhovuje niečo iné. Vo všeobecnosti by sme však jednotlivé materiály, ktoré sa používajú na výrobu matracov, mohli rozdiely a popísať takto.

  • Penové matrace:Klasická polyuretánová pena, teda PUR pena, niekedy nazývaná aj ako molitan, patrí k najlacnejším, no i najmenej kvalitným materiálom pri výrobe matracov. Ak si vyberiete penu z vyššou hustotou, teda tvrdšiu penu, bude sa vám spať pohodlne aj pomerne zdravo, avšak iba počas istej doby. Nevýhodou týchto matracov totiž je, že sa veľmi rýchlo opotrebujú a zmenia svoj tvar.

Poznámka:Tento typ matracov nie je vhodný ľudí, ktorí trpia problémami s chrbticou a alergikov, pretože sú málo priedušné.

  • Pamäťové matrace:Pamäťové matrace sú taktiež vyrábané z peny, avšak nie z polyuretánovej, ale pamäťovej, ktorá má prirodzene vyššiu hustotu. Prispôsobia sa tvaru tela, ktoré udržiavajú v anatomickej polohe. Pamäťové matrace majú dlhú životnosť a vysokú priedušnosť. Môžeme ich pokojne označiť za zdravotné a vysoko kvalitné.

Vankúše a medveď v posteli

  • Pružinové a taštičkové matrace:Oba tieto typy matracov sú si podobné. Pružinové matrace majú pružiny prepojené dokopy, taštičkové ich majú oddelené a uložené v jednotlivých látkových vrecúškach (prepojené navzájom sú tie). Tieto matrace taktiež patria k zdravotným, majú najvyššiu pevnosť a veľmi dobrú priedušnosť.

Poznámka:Pružinové a taštičkové matrace sú vyslovene ideálnou voľbou pre tých, ktorí trpia problémami s chrbticou alebo inými časťami pohybového aparátu (kĺby, svaly, šľachy a tak ďalej). Sú dobrou voľbou aj pre alergikov, pretože doslovne „dýchajú“.

About the Author

You may also like these