Lietajúce autá sú tu

To čo bolo pred pár rokmi len utópiou a odvážnym snom sa dnes stáva skutočnosťou. Lietajúce autá chcú vyrábať viaceré automobilové značky. Po elektromobiloch nastáva éra lietajúcich áut? Také jednoduché to asi nebude.
Lietajúce auto čiže aeromobilnie je nijakou novinkou. Na podobných vozidlách pracovali naši predkovia už pred vyše 100 rokmi. V roku 1917 bolo vyrobené prvé takéto auto. Aj keď išlo prevažne o lietadlo. Krídla a vrtuľa neumožňovali vodičovi ísť po zemi hlavne v mestách. Mimo miest si mohol vyskúšať striedavé lietanie a jazdenie. Spojenie vrtuľníka a auta prišlo na rad po druhej svetovej vojne. Nevýhodou bolo, že sa v ňom mohol zviesť len jeden pasažier. Ľudstvo túžilo lietať od pradávna a preto prichádzali na trh neustále nové a niekedy naozaj bláznivé návrhy a prototypy aeromobilov. Mnoho z nich havarovalo už pri prvom pokuse o vzlietnutie.

automobil

Najväčšiu budúcnosť majú práve kombinácie vrtuľníkov a automobilov. Vrtule a krídla sú sklápateľné a dobre ovládateľné. Aeoromobil 3.0 by sa mal vyrábať aj na Slovensku. Na jeho návrhu sa dokonca podieľali slovenskí konštruktéri. Testy má aeoromobil úspešne za sebou a čaká sa na jeho výrobu, ktorá bude v limitovanom počte. Nádej na jazdenie v aeromobile má naozaj každý, keďže jeho riadenie bude vraj jednoduché. Problémom bude asi to ako doplniť vodičské oprávnenie šoférov, aby sa zachovala bezpečnosť. Možno to bude ako s lietadlami, ktoré ovládajú piloti. Aj v aeoromobile budete potrebovať špeciálne vyškoleného vodiča.

rychlost

To by však znamenalo, že sa lietajúce automobily nestanú masovou súčasťou dopravy. Uvidíme ako nás konštruktéri prekvapia a s čím prídu. Na toto všetko si budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Všetko je len v procese a konštruktéri sa snažia, aby boli dizajn, bezpečnosť a komfort na vysokej úrovni. Zo začiatku sa treba pripraviť aj na vysoké ceny takýchto vozidiel. Fanúšikovia však už netrpezlivo čakajú na prvé prototypy a na cene im nezáleží. Možno sa dočkajú už čoskoro a to v roku 2020. Predpokladaná cena aeromobilu bude 1,6 milióna $.

About the Author

You may also like these

No Related Post