1) Vytvorte si „finančný“ kalendár
Ak si neveríte, že si zapamätáte všetky termíny platiebpopremýšľajte nad nastavením upozornení podobne ako si ho nastavujete napríklad pri predpokladanej návšteve lekára alebo autoservisu.
Kalendár si potom stiahnite do mobilu aby ste ho mali vždy poruke.
2) Kontrolujte si úrokové sazby
Otázka: ktorý úver by mal by splatený ako prvý? Odpoveď: s najvyššou úrokovou sadzbou.
Otázka: aký sporiteľský úver sa oplatí otvoriť? Odpoveď:s najnižšou úrokovou sadzbou.
Venovanie pozornosti úrokom vám pomôže zorientovať sa akých finančných záväzkov by ste sa mali zbaviť a aké získať.
3) Finančná vízia
Pre zvýšenie motivácie a na vytvorenie lepších návykov si vytvorte „motivačnú“ tabuľu.Pomôže vám pripomenúť ako postupovať pri dosiahnutí vašich cieľov. Pri jej tvorbe sa zamerajte skôr na čísla a dátumy ako na slová. Koľko dlhu chcete splatiť – a kedy? Koľko si chcete uložiť a s akým dátumom?
Možno sa vám takéto „hranie sa“ bude zdať detinské ale po čase zistíte, že táto metóda skutočne zaberá.
4) Mantra blahobytu
Mantra je v sanskrte časť textu odriekaná ako modlitba. Častým opakovaním fráz vznikajú vibrácie, ktorými môžete sprítomniť povedané. Pomaly vyslovujte pozitívne vety a prežívajte príjemné pocity pri ich vyslovovaní.
Príklad: „dovolím si blahobyt a som magnet na peniaze“
5) Stanovte si ciele
Rôzne štúdie dokazujú, že čím sa zdajú byť vaše ciele ďalej tým menej si uvedomujete, že sa stanú a tým pravdepodobnejšie sa na pol ceste vzdáte. Skúste si miesto veľkých cieľov (ako je napríklad kúpa domu) stanoviť ľahšie dosiahnuteľné menšie.
Napríklad si stanovte ako cieľ, že si našetríte každý týždeň určitú sumu peňazí, za ktorú pôjdete raz za pol roka na výlet.
6) Plaťte za zážitky nie za veci
Investujte svoje peniaze skôr na dovolenky s rodinou, na koncerty, na pikniky s priateľmi miesto toho aby ste kupovali drahé veci. Je vedecky dokázané, že zážitky robia človeka šťastnejším než hmotné predmety.