5 tipov na efektívne učenie


Problémy s učením trápia skôr mladých ľudí, no problém niečo sa naučiť a ešte si to aj zapamätať majú skôr ľudia, ktorí majú študentské časy už nejaký ten rôčik za sebou. Z času na čas sa ale možno predsa len pritrafí situácia, kedy sa jednoducho potrebujete niečo naučiť. Ako dosiahnuť želaný efekt?
 
1. Tréning
Možno je to smiešne, ale funguje to podobne ako so športovaním alebo hraním na hudobný nástroj. Je potrebné neustále sa zlepšovať a ak ste sa dlho neučili, dôležité je nájsť si správny systém.
 učebnice, brýle a propiska
2. Prostredie
Učte sa v prostredí, kde vás nič nevyrušuje a nerozptyľuje. Zvoľte tiché a vyvetrané miestnosti. Niektorým ľuďom pomáha aj tichá hudba, dokonca môžete nájsť aj playlisty, kde sú umiestnené pesničky, ktoré sú pri učení najvhodnejšie. Určite sa neučte v posteli a snažte sa mať okolo seba poriadok.
 
3. Organizácia
Mnohým ľuďom pomáha, keď si urobia akýsi učebný plán alebo plán učenia. Dáte si nejaké rozmedzie, napríklad, že sa musíte za určitý časový úsek naučiť presné množstvo učiva. Ak to nestihnete, nič sa nedeje, jednoducho plán preorganizujte.
 knihy v knihovně
4. Prestávky
Robte si prestávky, no s tým, že nikdy neprestane niečo robiť. To by vo vás mohlo vzbudiť únavu alebo otupenosť a nemohli by ste sa viac sústrediť. Dajte si nejaké ovocie alebo sa len napite vody, možno neuškodí ani ľahké cvičenie, ktoré vám do mozgu nahrnie viac krvi.
 srdce na knize
5. Neprokrastinujte
Najhoršie, čo môžete urobiť, keď sa potrebujete súrne niečo naučiť je robiť pri tom milión iných, nepodstatných vecí. Tým sa myslí napríklad, že si občas zapnete na hodinu film alebo riešite veci cez mobil, alebo si čítate knižku. Potom sa dostanete k veľmi dobre známemu ,,Ešte pätnásť minút a už sa budem učiť.“ alebo ,,Ešte si pozriem úryvok z tohto videa a pustím sa do toho.“ poprípade ,,Ešte jedna kapitola, a potom sa už naozaj začnem učiť.“ Verte nám, takto efektívne učenie nefunguje. Skúste dať všetky prístroje do inej miestnosti, podľa možností vypnuté a určite vám to pomôže.

About the Author

You may also like these

No Related Post