Zdravý produkt prírody


LÍPA
Charakteristika:
Kvitne od júna do júla a patrí medzi najvýznamnejšie medonosné rastliny. Zbiera sa celé kvetenstvo a kvety sa nesmú sušiť na slnku. Pri zbere sa musí vystihnúť ten správny okamih, kedy je otvorená väčšina kvetov, pretože vtedy obsahujú najviac účinných látok.
větvička lípy
Využitie:
V liečiteľstve sa používa pri prechladnutí, zápale priedušiek, angíne a chrípke, pretože podporuje potenie. Rozpúšťa hlieny a znižuje dráždivosť pri kašli. Má tiež protizápalové a močopudné účinky. Uvoľňuje kŕče a podporuje chuť k jedlu. Lipa sa tiež používa ako mierny relaxačný prostriedok pri úzkostných stavoch, podráždenosti a poruchách ovplyvňujúcich trávenie a zažívanie, reguluje tlak a črevnú peristaltiku. Z výťažku z lipy sa vyrába aj liečivý olej do aromalámp.
 měsíček na louce
NECHTÍK ZÁHRADNÝ
Charakteristika:
Nechtík je nielen krásna záhradná kvetina, ale aj veľmi obľúbená bylinka. Nechtík je nenáročný a kvitne nepretržite celé leto.

Využitie:
Má protizápalový účinok, hojí tržné rany, pomliaždeniny a popáleniny. Používa sa na vredy predkolenia a kožné zápaly. Pri menštruačných bolestiach pomáha uvoľňovať kŕče. Obsahuje karotenoidy, ktoré priaznivo pôsobia na zrak. Používa sa ako čaj, obklad, na vonkajšie omývanie, ako tinktúra, olej, masť aj mydlo. Pridáva sa do krémov pre suchú a popraskanú kožu.

Nechtíková masť. Ide o liečivú masť, vysoko mastiacu a zanecháva pokožku hebkú a vláčnu. Hodí sa na ošetrenie rán, na kŕčové žily a preležaniny. Je veľmi účinná napríklad na hrubú kožu rúk, po práci napr. na záhrade, alebo s umývacími prostriedkami. U dojčiat odstraňuje vyrážku, pod plienkami. Masť sa osvedčila aj v prípade, hemoroidov.
 maliny na keři
MALINÍK OBYČAJNÝ
Charakteristika:
V júni sa zbierajú hlavne mladé, svieže, svetlo zelené listy. Po usušení sa musí skladovať v dobre uzavretých nádobách, ktoré chránime pred svetlom, aby sa neznížil účinok obsiahnutej drogy.
Využitie:
Čaj sa pije pre zlepšenie metabolizmu, môže tiež pomáhať pri znižovaní nadváhy. Plody sa podávajú pri prechladnutí, sú bohaté na minerálne látky a stopové prvky. Regeneruje maternicové svalstvo a uľahčuje pôrod. Ako kloktadlo lieči infekciu v ústnej dutine. Slúži na oplachovanie očí, pri zápale spojiviek. Čínski lekári odporúčajú maliník pri vynechané menštruácii a pri hnačkách. Najčastejšie sa používa malina ako nálev alebo tinktúra. Možno zakúpiť aj tablety.

About the Author

You may also like these

No Related Post