Perly

Pri slove perly väčšinu dám napadne hneď perlový náhrdelník, ktorý si automaticky zaradia k staršej generácii. Ale nie je to tak. Perly sa nemusia spájať len s niekoľkoradovým náhrdelníkom, ktorý je tesne obopnutý okolo krku staršej dámy. Nie len Váš domov by mal byť moderný a nadčasový, ale aj Vaše šperky.

perly
Perla je jediný klenotnícky drahokam, ktorý vzniká v živočíchovi. Stačí, keď sa do ustrice dostane zrnko piesku a tá ho začne obaľovať perleťou.
Existuje niekoľko druhov perál, rozdeľujú sa podľa oblastí z ktorých pochádzajú, podľa veľkosti a podľa farby.

Medzi najdrahšie perly patria morské prírodné perly. V podstate sa na trhu už neobjavujú. Veľký záujem o tento artikel vyvolal zvýšený lov ustríc v moriach po celom svete. Nájsť dnes prírodnú morskú perlu v ustrici je takmer nemožné. Nachádzajú sa ale v starožitných šperkoch.

Akoya perlypochádzajú z Japonska, kde pred asi 100 rokmi začali s pestovaním perál. Do ustrice vložili zrnko piesku a počkali kým ustrica nevytvorí perlu. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo Akoya perál. Sú biele, ružové alebo majú strieborný nádych.

South Sea Pearlsú perly bielej, krémovej alebo zlatej farby. Pestujú ich v oblasti Indonézie, Filipín a Austrálie.

šperky

Tahitské perlysú známe ako čierne perly. Aj keď nájsť medzi nimi naozaj čiernu farbu je skôr rarita. Ich najčastejšie farby sú zelené, modré, sivé a fialové.

Cortézové perlysa vyznačujú svojou výnimočnosťou – majú kovovú farbu. Sú z Mexika. Na trhu ich je nedostatok, nakoľko sa kladie vysoký dôraz na ich kvalitu. Kým ostatných perál sa ročne vyprodukuje niekoľko ton, Cortézových perál sa na trh dostane ročne len niekoľko tisíc kusov. Aj takto si zachovávajú svoju vysokú cenu, kvalitu a výnimočnosť.
Dokonale guľatá perla neexistuje, a je problém nájsť aj dve rovnaké perly. Na vytvorenie jedného náhrdelníka treba prezrieť tisícky perál.

naušnice

Barokové perly
Nie všetky perly majú guľatý tvar, nájdete perly v tvare kvapky, oválne, alebo sploštené. A sú aj perly, ktoré majú nepravidelné tvary – tzv. barokové perly. Nie sú vhodné do náhrdelníkov, ale vyrábajú sa z nich nádherné šperky – náušnice, prívesky, brošne či prstene. Ak má klenotník bohatú predstavivosť, šikovné ruky vie vytvoriť z barokových perál originálne a jedinečné kúsky šperkov.

About the Author

You may also like these

No Related Post