Máte prehľad o svojich financiách?

Každý z nás určite rieši svoje príjmy a výdavky. Máme určité platby, ktoré platíme pravidelne a taktiež aj príjmy, ktoré nám pravidelne prichádzajú. Je ale dôležité aby sme o týchto platbách a našich príjmoch mali prehľad. Len tak budeme vedieť úspešne hospodáriť so svojimi financiami.

kalkulačka

Základom je finančný plán. Ako ho vytvoriť? Je to veľmi jednoduché. Vyčleňte si zošit do ktorého si budete zapisovať všetko spojené s vašimi financiami. Vždy na začiatku mesiaca si všetko rozplánujte. Ako prvé si napíšte váš celkový mesačný príjem. Potom pripíšte tie najdôležitejšie výdavky ako sú platby za účty, stravu a iné dôležité výdavky.

Ak to spravíte takto budete mať prehľad o tom kde idú vaše peniaze. Budete taktiež vedieť kde by ste mohli ušetriť. Keď si peniaze presne vyčleníte budete vedieť koľko môžete na danú vec minúť. Ak máte napríklad na stravu vyčlenenú istú sumu snažte sa ju neprekročiť. Len takto sa naučíte správne hospodáriť a tvoriť si finančnú rezervu.

Úvery

V dnešnej dobe má už úver takmer každý človek. Je to trend tejto doby a vieme, že je to nevyhnutné pri mzde za ktorú pracujeme. Práve pri úveroch je nesmierne dôležité mať financie rozdelené a vedieť si ich rozčleniť. Pri tomto sa nám nesmie stať aby sme splátku neuhradili. Taktiež musíme mať aj finančnú rezervu.
Veľmi ľahko sa môže stať, že sa vyskytnú problémy pre ktoré nebudeme schopný splácať úver. Práve vtedy potrebujeme financie na úhradu splátok. Ak si takúto rezervu nevytvoríme budeme mať určite veľké problémy. Veľmi rýchlo môže prísť napríklad strata práce alebo vážne zdravotné problémy, ktoré nám prácu znemožnia.

monitor

Nech už je to akokoľvek prehľad o našich financiách je veľmi potrebný. Nemali by sme to brať na ľahkú váhu ale mali by sme viac plánovať. Iba tak vieme predísť nepríjemným situáciám. Musíme sa naučiť efektívne hospodáriť a vedieť kde nám naše financie odchádzajú každý mesiac. 

About the Author

You may also like these

No Related Post