LED panely ako svetlo z nebies

Pred masívnym použitím LED svietidiel sa hlavne využívali plynové výbojky, alebo žiarovky., ktoré mali určite veľmi veľa výhod aj nevýhod. Najväčšou nevýhodou bolo zaiste veľa tepla, prítomnosť nebezpečnej ortuti, obmedzená životnosť, vysoká spotreba energie a malá účinnosť.
Zmena nastala príchodom svetiel LED.

lampa

Vedci najprv predpokladali, že rastlinky potrebujú pre svoj život prevažne svetlo červené a modré zo svetelného spektra. Avšak vedci zistili, že rastliny potrebujú celé spektrum slnečného žiarenia. Dá sa to aj veľmi zjednodušene povedať, že v prípade absencie celého spektra môže dôjsť k zmene chuti a k nežiaducej mutácii mutácií.

Okrem toho,veľmi dôležitým faktorom je aj množstvo svetla, ktoré je potrebné pre spustenie fotosyntézy, pretože každá rastlina má iné nároky. Preto je nesmierne dôležité vyvinúť taký optický systém, ktorý by bol vhodný pre svietidla použiteľné pre každý skleník.

Základom pre takéto svietidlá by mali byť veľmi výkonné LED diódy biele, ktoré majú veľmi široké svetelné spektrum. Tieto diódy sa dajú použiť plošne pre rastlinky s veľkým nárok na svetlo počas dlhej doby, resp. použijeme LED diódy biele s úzkym spektrom pre rastlinky s nižšími nárokmi na prísun svetla.. Použitie rôznej sekundárnej optiky pre LED nám umožní dosiahnuť optimálnejšie rozloženie svetla a hlavne nám zníži straty..

reflektor

Vhodným riešením sú LED biele panely-.
Existujú rôzne konštrukčné riešenia. Od úplne jednoduchých, stropných až po výklopné, umožňujúce ručné alebo automatické nastavenie svetelného svitu, aby sa čo najviac podobali tomu svetlu z oblohy. Sú zhotovené z rôznych materiálov od plastu počnúc a nerezom končiac. Všetko závisí od potrieb pestovateľa a od obsahu jeho peňaženky. Je si teraz možnosť vybrať z bohatej ponuky na trhu, stačí iba presne vyšpecifikovať potreby rastlín a veľkosť plochy, ktorú potrebujeme osvietiť.

About the Author

You may also like these

No Related Post