História džínsov – odkiaľ pochádzajú?

Levi Strauss, jeden z vynálezcov riflí, prišiel v roku 1851 z Nemecka do New Yorku za svojim starším bratom, ktorý tu mal obchod.

rifle

V roku 1853 sa dopočul o zlatej horúčke na západe a tak sa presťahoval do San Francisca, aby založil západnú pobočku pre rodinný obchod. Medziiným tu predával bavlnené oblečenie. Jeden z jeho zákazníkov bol aj Jacob W. Davis, krajčír z mesta Reno v Nevade. Davis šil stany, deky pre kone a plachty na vozne.
Jedného dňa si jeho zákazník objednal nohavice z pevného materiálu, ktoré mali vydržať aj počas náročnej práce. Davis ich vyrobil z rifľoviny, ktorú kúpil od Levi Strauss & Co. Pevné boli vďaka umiestneniu medených nitov na miestach, kde sa nohavice najviac trhajú: na vačkoch a poklopci. Keď ich chcel patentovať, napísal Levi Straussovi a stali sa partnermi. Otvorili si väčšiu továreň a tak sa vlastne zrodili rifle.
 
História riflí
Za posledných 140 rokov rifle ovplyvnili našu kultúru oveľa viac, ako by sme si mohli myslieť. Najprv slúžili ako pracovné oblečenie, potom ako symbol neposlušnosti a nakoniec sa stali módnym oblečením. História rifľoviny a riflí je dlhá a pestrá.
 
Vynálezcovia riflí
Jacob W. Davis a Levi Strauss sa spojili a vytvorili niečo, čo ovplyvnilo kultúrne skupiny na celé roky a vplyv sa prejavuje až dodnes. Nie je to nič iné ako obľúbené rifle alebo ak chcete džínsy.
 
Fakty o rifliach
Vedeli ste, že najdrahšie rifle sa predali za $250,000? Vedeli ste, že najdlhšie rifle merajú až 68 m?
 
jeans

Výroba riflí
Rifle sa vyrábali z rifľoviny. Išlo o bavlnenú, vysoko odolnú tkaninu. Využívali ju ľudia, ktorí potrebovali, aby ich oblečenie vydržalo dlho. Preto aj Levi Strauss a Jacob W. Davis použili tento materiál na výrobu riflí. Materiál sa farbil indigovou farbou. Problém bol, že farba dlho nevydržala. Riešením bola syntetická náhrada tejto farby.

About the Author

You may also like these

No Related Post