Tipy na zdravé a výživné raňajky

Je všeobecne známe, že súčasná populácia má nezdravé stravovacie návyky bez ohľadu na vek. Mnohí rodičia sa od rána ponáhľajú, nevenujú dostatok času zdravým raňajkám, nevytvoria si na nich čas ani atmosféru a celý kolobeh prenášajú na svoje deti a učia ich nesprávnym návykom.

Pritom raňajky sú skutočne základom dňa a sú pre organizmus dôležité. Po spánku prichádza nový denný rytmus, kedy sa organizmus prebúdza, štartujú sa mnohé biochemické a hormonálne procesy, obnovuje sa teplotná regulácia a na to všetko potrebujeme energiu.

breakfast-1804436_640

Odporúčame Vám vedecky podložené a osvedčené rady, nápady na raňajky ako správne začať deň a ako správne naštartovať fungovanie organizmu.

Mnohé hladiny hormónov, aj vrátane hormónu kortizol sú najväčšie najmä ráno. Tento poznatok je pre správny začiatok dňa dôležitý – odporúčame Vám nezačínať deň kofeínovou kávou, kortizol je zaradený ako stresový hormón a vypitím šálky kávy si zbytočne štartujete deň stresom. Ako vhodnú alternatívu Vám poradíme kávu z čerstvo pomletej čakanky alebo púpavy, budete príjemne prekvapení jej účinkom.

Pre zdravé raňajky sú priam nevyhnutné správne probiotické kultúry vo forme domáceho jogurtu bez zbytočne pridávaných chemických látok, ktoré si rýchlo pripravíte pomocou našich osvedčených receptov.

Dostatok zeleniny – na ráno sa odporúča dusená alebo kvasená, je takisto základom správnej výživy podobne ako koncentrovaný ovocný alebo výživný zeleninový smoothie, ktorý posilní imunitu, správne detoxikuje organizmus a je zdrojom nevyhnutných vitamínov a minerálov.

Aj teplá ovsená alebo cereálna kaša je vhodnou súčasťou zdravých raňajok, ak ste sa ale rozhodli pre diétu s obmedzením sacharidov, radšej si ju odpustite.

Čerstvé vajíčko, varené alebo surové je priam nevyhnutnosťou, podobne ako aj doplnenie vitamínu D nielen pre kosti, správne využitie vápnika, ale aj pre Vašu krásu.

yogurt-1442034_640

Teplé nápoje sú veľmi žiadané na raňajky, zahrejú organizmus a naštartujú ho, podobne ako aj vlažná voda s citrónom, ktorá ulahodí zažívaniu.

Dostatok času, kľud a správna atmosféra sú pre zdravé raňajky základom, bez nich náš organizmus nezačína deň s pokojom a nevytvára si správny základ pre celodenné fungovanie.

About the Author

You may also like these